ONDE NOSTRE, con il supporto di VANS, è lieta di presentare “SSFF” il primo Skate & Surf Film Festival italiano, che si terrà dal 5 al 7 Maggio presso lo spazio BASE, in via Bergognone 34, Milano.
Il SSFF 2017 presenterà al pubblico alcune delle nuove produzioni video più interessanti del panorama surf e skate italiano ed internazionale, in una tre giorni di proiezioni ed eventi culturali ed artistici. Inoltre in programma, anche la proiezione di pellicole iconiche che hanno fatto la storia di queste discipline.
All’interno di BASE, oltre allo spazio dedicato ai film, verrà allestita un’area skate, un’area market ed un’area espositiva, con il contorno di una ricca programmazione musicale. Il SSFF 2017 può contare sul prezioso supporto di Vans Off The Wall, Marcelo Burlon – County of Milan, Reef, Stance, Il Governo delle Isole Canarie, Casa Maccaroni Fuerteventura, The Surfers Journal, AIR3 Associazione Italiana Registi.
Qua sotto il Programma delle Proiezioni
FRIDAY MAY 5th
OPENING
6 pm ART EXHIBITION VERNISSAGE with Lucas Beaufort and artwork by Onde Nostre, Ricky Brotini and a collection of boards by Ale Ponzanelli and Spaghetto Child.
7.30 pm PREMIERE OF THE PREMIERE
DEMAIN COMMENCE AUJOURD’HUI by Skateboarding’s Finest X Pigeon Family (Skate)
ALL THE WAY DOWN by Alberto Chimenti Dezani with the Italian VANS skate team (Skate)
9.30 pm Skate Session + Best Trick. Music with Macete
11.30 pm DJ set with Giorgio Di Salvo
SATURDAY MAY 6th
PREMIERES NIGHT
LA CREME DE LA CREME FROM 2017 SURF AND SKATE PRODUCTIONS FOR THE FIRST TIME ON THE BIG SCREEN and much more.
1:00 pm FILLER B-SIDES in the BASE Courtyard
FILMS:
1:00 pm BLOCK 1
LA MAESTRA by Paul Ferraris & Elizabeth Pepin Silva with Mayra Angular (Surf)
SKATER QUEEN by Silvia Mela D’Orazi & Chiara Aliberti with Asia Lanzi (Skate)
CATTU by Mauro Ladu with Ilaria Morresi (Surf)
2:30 pm BLOCK 2
ISLAND EARTH by Cyrus Sutton (Surf)
FRENCH TENT by Ale Dotti with Roberto D’Amico, Leo Fioravanti, Angelo Bonomelli (Surf)
DISPATCH FROM MEXICO by and with Eugenio Barcelloni and Coco Nogales, Oscar Moncada (Surf)
4:00 pm BLOCK 3
DECKUMENT by Miha Brodaric, Andro Kajzer, Matej Lavka, Nina Vrhovec (Skate)
MONASTERY GARDEN by Michele Lorusso with Leah Dawson, Makala Smith, Karina Rozunko, Lola Mignot (Surf)
6:00 pm BLOCK 4
FRIO by JP Veillet with Kevin Cortez and Jackson Obando (Surf)
NORTHBOUND by Jørn Nyseth Ranum with Kleppan, Galasso, Lund and Stene (Skate)
SIAN SESSIONS by Dustin Humphrey with Harrison Roach and Zye Norris (Surf)
8:00 pm BLOCK 5
SEALONE by Luca Merli | Onde Nostre with L. Mignot, K. Rozunko and S. Lerback (Surf)
DOTS by Sergio Bosatra with Edo Paris, J. Carozzi, A. Koushesh, N. Giordano, I. Furdui, N. Bromo, D. Galli and many more (Skate)
NATURAL HAPPENING by Michele Lo Russo with Mele saili and Mick Rodgers (Surf)
SLIDING SUNSET by Jacopo Cosmelli with Matteo Fabbri (Surf)
AZZURRO by Alessandro Formenti and Mauro Caruso (Skate)
9:30 pm BLOCK 6
FLAME SHOP CASTEO by and with Flame Shop team and family (Skate)
RIVER DUMBSTERS by and with Simone Verona and Gio Graziani (Skate)
GIVEN by Jess Bianchi with Aamion and Daize Goodwin (Surf)
TRANSWORLD | RIDDLES IN MATHEMATICS by Chris Thiessen (Skate)
11:00 – 2:00 am MUSIC: SABOTAGE MILANO
SSFF OFFICIAL PARTY Mixup host Mc with CAPSICUM SET (aka ZONA DOPA: Trix, Lugi, Moddi).
Films in Premiere will be voted by the public (PEOPLE CHOICE AWARD). The winner will be announced on Sunday evening and will win a week at CASA MACCARONI in Fuerteventura (Dates subject to availability).
SUNDAY MAY 7th
A SELECTION OF FILMS FROM WAVES AND CONCRETE MOST INSPIRING FILMMAKERS
11:00 am – 7:00 pm FILLER B-SIDES in the BASE Courtyard
2:00 – 7:00 pm MUSIC in the courtyard with THE DRACULAS + BOB CORN + LUCA BARCELLONA Rare Classic Cinematic Grooves.
11:00 am BLOCK 1
SURF EXPLORE MADAGASCAR by Jonathan Politur (Surf)
I FIGLI DELLO SCIROCCO by Angelo Stamerra Grassi (Surf)
SURF IN VERSILIA by Giacomo Francesconi (Surf)
LETTRE A MA MER by Megane Murgia with Annabel Talouarn, Sophie Tison, Clementine Bigot (Surf)
NATURAL GOOD by Marco Mucig with Luca Bressan and Alessandro Demartini (Surf)
3:00 pm BLOCK 2
SEQUOIA by Luca Merli | Onde Nostre with Filippo Orso (Surf)
ABACO by Kylian Castells with Hector Santamaria, Dion Agius, Hector Menedez (Surf)
THE SEA AND THE OCEAN by and with Eugenio Barcelloni (Surf)
COUNTY OF MILAN by Alessandro Dotti with Gianmarco Pollacchi (Surf)
LA DOLCE STREETA by Tom Norfo, Sergio Bosatra with A. Martoriati, J. Gallo, G. Zanotto, A. Di Luggo, L. Da Rold. (Skate)
BASQUE CARAVAN TOUR by Alberto Scattolin BLKMK with L. Morice, T. Laffabrier and many more (Skate)
STRANGE by DanXzen (Skate)
6:30 pm BLOCK 3
ZOMBIES VIDEO by Enrico Cerovac and Joel Mrvcic with J. Gallo, M. Dinisio, D. Garcia, E. Paris and many others (skate)
LOW PROFILE by Sergio Bosatra with Edo Paris (Skate)
BLACK CARNIVAL by Kylian Castells (Surf)
TAH By Fabio Tabacchi with F. Zamprogno, P. Stuper, O. Heryliv (Skate)
CINECITTA’ ON WHEELS by Inti Carboni with J. Picozza, P. Maneglia and many more (Skate)
FISH PEOPLE by Keith Malloy
ANOTHER MEANINGLESS VIDEO by Federico Casella, Matteo Ricci, Alessandro Benedetti, Patrick Frunzio, Iuri Fordui (Skate)
7:30 pm Skate Session + Best Trick.
9:00 pm BLOCK 4
ALL THE WAY DOWN by Alberto Chimenti Dezani with the Italian VANS skate team (Skate)
FILM WINNER (PEOPLE CHOICE AWARD)
11:00 pm SSFF WRAPPING PARTY
KARMADROME Indie Special feat CARLO VILLA + LELE SACCHI SPECIAL ONLY INDIE-DANCE 90’s DJ SET